20 stycznia upłynął termin zgłoszeń do pierwszej edycji Nagrody Podróżników Czwarty Żywioł. Przedstawiamy Kapitułę Nagrody, która w ramach obrad i głosowania wyłoni nominowanych i zwycięzców.
Do Nagrody zgłosić się może każdy, kto czuje, że jego dokonanie zbieżne jest z założeniami, które zostały opisane na tej stronie.
Tymczasem przedstawiamy Kapitułę Nagrody, która oceni zgłoszenia za rok 2013. Nominacje zostaną przedstawione 3 marca, zaś pokazy nominowanych i wyłonienienie laureatów – na 11. Festiwalu Podróżników Trzy Żywioły w Krakowie (21-23 marca, kino Kijów.Centrum).
Marcin Jamkowski – Przewodniczący Kapituły Nagrody Podróżników Czwarty Żywioł. Dziennikarz, podróżnik, fotograf i filmowiec. Pisał artykuły dla działu nauki Gazety Wyborczej, a także reportaże z wypraw wspinaczkowych i nurkowych. W latach 2000-2007 związany z National Geographic Polska (od 2005 redaktor naczelny miesięcznika). Od 2007 jest szefem firmy Adventure Pictures, niezależnym dziennikarzem naukowym i fotografem wyprawowym, współpracującym m.in. z National Geographic Polska, Focusem, Gazetą Wyborczą i Newsweekiem. Studiował na MIT i Harvardzie. Interesuje się fotografią, filmowaniem, wspinaczką i nurkowaniem. Brał udział w wyprawach wspinaczkowych do Afryki i wyprawie do źródeł Amazonki w Peru. W 2004 kierował międzynarodową wyprawą na wrak okrętu Steuben. Jest członkiem The Explorers Club i autorem książki „Duchy z głębin Bałtyku. Gustloff, Steuben, Goya” o badaniach bałtyckich wraków. Więcej: www.adventurepictures.eu.
Marta Sziłajtis – Obiegło, kapitan jachtowy, najmłodsza Polka, która samotnie opłynęła świat, wyróżniona nagrodą Rejs Roku 2009, uhonorowana dyplomem Kapitana Żeglugi Wielkiej Honoris Causa, laureatka nagrody Tony’ego Halika, główna pomysłodawczyni i kapitan zimowej wyprawy do Murmańska i rejsu etapowego jachtem dookoła Skandynawii. Urodziła się w Poznaniu, związana jest jednak bardzo mocno z Gdynią. W wieku 19 lat została najmłodszym kapitanem jachtowym z tzw. starym patentem. W 2008 roku wyruszyła w samotny rejs dookoła świata. Trasa rejsu prowadziła z Wenezueli przez Morze Karaibskie, Kanał Panamski, Pacyfik, Północną Australię, Ocean Indyjski i Południowy Atlantyk. Nowe akweny zdobywa pod banderą Oceanu Przygody. Więcej: www.oceanprzygody.pl
Bartek Sabela – architekt, projektant wnętrz. Z zamiłowania wspinacz, miłośnik muzyki, zwłaszcza tej granej na żywo. W wolnych chwilach jeździ na rowerze, chodzi na slacku, rysuje, maluje, gra na pianinie. Jesienią 2011 odbył podróż po Uzbekistanie, której celem było dotarcie do brzegów wysychającego Morza Aralskiego. Autor książki „Może (morze) wróci” o jedne z największych katastrof ekologicznych w dziejach ludzkości (Jezioro Aralskie). Laureat nagród publiczności „Czwarty Żywioł” za prezentację „Może (morze) wróci” na 9. Festiwalu Podróżników Trzy Żywioły w Bolkowie (2012) oraz w kategorii „Żywioły ShortDoc” za obraz „W poszukiwaniu zaginionego morza” na 3. Festiwalu Filmów Świata Trzy Żywioły we Wrocławiu (2012).
Konstanty Kulik – producent TV, reżyser, operator. Twórca audycji telewizyjnych, filmów dokumentalnych oraz teledysków. W 2007 roku wyprodukował film dokumentalny pt. „W poszukiwaniu Legendy”, który następnie był prezentowany na wielu festiwalach filmowych na świecie. W latach 2008-2010 wiceprezes do spraw IT w Wytwórni Marzeń „GAMA 5” sp. z o o. Od 2010 twórca programu pt. „Hop na Glob” wyprodukowanego dla TV Silesia o podróży m.in po Syrii, Albanii i Ukrainie. Autor wielu teledysków i Twórca filmów reklamowych. Właściciel studia filmowego Laboratorium Obrazu i prezes E- TERAPIE sp. z o.o. Z zamiłowania podróżnik, żeglarz, modelarz lotniczy. Brał udział m.in. w wyprawie QNT NorthWest Passage. Więcej: www.konstantykulik.iportfolio.pl.
Robert „Robb” Maciąg – z wykształcenia nauczyciel specjalny, z pasji podróżnik i fotograf. Po ukończeniu studiów na Uniwersytecie Gdańskim wyjechał za granicę. Od 2010 roku mieszka znów w Polsce, w okolicach Jeleniej Góry, w Krainie Wygasłych Wulkanów. Uwielbia fotografować ludzi. Jest laureatem konkursu Podróżnik Roku miesięcznika „Podróże” i dwukrotnym zdobywcą Travelera miesięcznika „National Geographic„. Jest też autorem publikacji Rowerem przez Chiny, Rowerem w stronę Indii, 1000 szklanek herbaty oraz licznych artykułów prasowych. Wraz z żoną Anią prowadzi warsztaty wiedzy o świecie dla szkół oraz fundację „Szkoły na końcu świata”. Więcej: www.ku-sloncu.org.
Tomasz Grzywaczewski – doktorant wydziału prawa na Uniwersytecie Łódzkim specjalizujący się w międzynarodowych gazo- i ropociągach. Jako dziennikarz współpracował m.in. z Wprost i Dziennikiem Gazetą Prawną, publikował w Do Rzeczy, National Geographic Traveler, Reader’s Digest, Focus Historia, Explorers Web. Jest stałym współpracownikiem magazynu Podróże. Realizuje własne projekt reportersko-podróżnicze, w tym m.in. Long Walk Plus Expedition – wyprawę z Syberii do Indii śladami polskich uciekinierów z Gułagu i Dead Road 1953-2013 – wyprawę na Transpolarną Magistralę Kolejową, syberyjską kolej-widmo zw. Drogą Umarłych. Na swoim koncie ma ponad 150 publicznych wystąpień dla biznesu, w instytucjach kultury, placówkach oświatowych, wyższych uczelniach i konferencjach, w tym m.in. TEDxWarsaw. Jest współautorem książki „Długi marsz do wolności” i autorem książki „Przez dziki Wschód” nagrodzonej nagrodą Magellana dla najlepszego reportażu podróżniczego 2012 r. Gościnnie publikował również w książkach innych autorów, m.in. w Pojechanych Podróżach.
Piotr Trybalski – podróżnik, dziennikarz i fotograf, który publikował swoje zdjęcia i teksty m.in. w Podróżach, National Geographic, Witaj w podróży, Poznaj Świat, Polityce, Magazynie Górskim, Ski Magazynie, tygodnikach Przekrój, Wprost, Focus Historia. Był twórcą i przez blisko 10 lat szefem działu „Podróże” w portalu Onet.pl. Od kilkunastu lat podróżuje po świecie, realizując liczne projekty fotograficzne, organizował wyprawy ekspedycyjne do Australii, na Madagaskar, do Nepalu czy Afryki. Jest autorem bestsellerowej książki „Fotograf w podróży”, „Podróże z Adrenaliną”. prowadzi też warsztaty fotograficzne w Polsce i za granicą oraz serwis internetowy dla fotografujących http://Fotografwpodrozy.pl. Współtwórca Festiwalu Podróżników Trzy Żywioły. W wolnym czasie nurkuje, biega, planuje powrót do ścigania się na rowerach.
Marek Tomalik – podróżnik, dziennikarz prasowy i radiowy, z wykształcenia geolog. Mieszka w Bielsku-Białej. Pasjonat i znawca Australii, do której jeździ systematycznie od 1989 roku. Organizuje wyprawy w Outback (www.wsednosprawy.com.pl). Współtwórca Festiwalu Podróżników Trzy Żywioły. Znawca rynku nieruchomości. Organizator imprez artystycznych. Menadżer zespołów rockowych (Ankh, KusiCiele). Pisze o podróżach i muzyce. Publikuje m.in. w National Geographic i Jazz Forum. Autor książek o podróżach, m.in. „Australia, gdzie kwiaty rodzą się z ognia” i „Lady Australia”. Przez 15 lat prowadził w Radiu Kraków program podróżników „Globtroter”. Zasiadał w kapitule Travelerów (National Geographic) i kapitule dziennikarzy Kolosów. Australia to jego „miejsce na ziemi”, zawsze jednak wraca w Beskidy. Więcej: www.australia-przygoda.com
Comments