W ten weekend zapowiada się największa impreza podróżnicza w Polsce. I to pod gołym niebem! Do największej górskiej twierdzy w Europie – w Srebrnej Górze – zjadą podróżnicy i goście z całej Polski na letnią edycję Krakowskiego Festiwalu Podróżników. Od 5 do 7 września w Sudetach zagości cały świat.
Zobaczymy zimną Grenlandię i gorące Mali, podróżować będziemy w lądem, w powietrzu nad himalajskimi szczytami i w towarzystwie podwodnych mieszkańców Galapagos. Będą filmy, muzyka, tańce, spotkania z podróżnikami, dwie noce maratonów filmowych, a także kiełbaski i zimne piwo. Nie może Cię tam zabraknąć!.
Zaczynamy w piątek 5 września. Srebrna Góra to jedno z bardziej sprawdzonych miejsc dla paralotniarzy. Mamy nadzieję, że Kamil Antkowiak wyląduje punktualnie o 20.00 i zaprosi nas w skrzydlatą podróż do Indii i Nepalu. Znajdziemy się w towarzystwie orłosępów, Dalajlamy i himalajskich szczytów.
Arabia prawie szczęśliwa – to subiektywna wizja egzotycznego wciąż Jemenu w relacji i fotografiach Zbyszka Borysa. Zobaczymy Manhattan Pustyni i wiecznie uśmiechniętych Jemeńczyków.
Piotr Trybalski, jeden z szeryfów Festiwalu – zabierze nas do muzycznego serca Afryki czyli gorącego Mali. Odsłoni przed nami uroki południowej Sahary i powoli zanikających z jej krajobrazu karawan. Przed północą Anna i Jakub Urbańscy zabiorą nas do krainy łowców głów z plemienia Asmat. To będzie barwna opowieść o ludziach, duchach i nie mniej magicznych drzewach z jednego z najbardziej wciąż egzotycznych miejsc na Ziemi – namorzynowych mokradeł południa Papui.
Wypraw bliższe i dalsze odbędziemy podczas nocnego maratonu filmowego. Podróż do wewnątrz siebie zapewni kultowa „Baraka”. Muzyka Dead Can Dance, dźwięki mongolskiego stepu i obrazy z Gwatemali Majów zabiorą nas powoli w zasłużony sen do godzin południowych w sobotę.
Sobotnią dniówkę (12.00-20.00) warto zaplanować na zwiedzenie fortów, urokliwego miasteczka i innych przyległości, są tu m.in. wspaniałe trasy rowerowe i do pieszej wędrówki (zob. www.sudety.info.pl). Przyjdzie też czas na pieczonego prosiaka, a wieczorem lecimy dalej. Podwodny ogień Galapagos rozpoczyna o 20.00 prezentacje drugiego dnia Festiwalu. Marek Rokowski pokaże nam świat tych niezwykłych wysp także spod wody!
Tomek Walkiewicz opowie o wyprawie na Gunnbjorns Field – najwyższy szczyt niedostępnej Grenlandii, w której miał za towarzyszy znacznie bardziej doświadczonych podróżników Marka Kamińskiego i Leszka Cichego.
Współorganizator Festiwalu, miłośnik i znawca Antypodów, Marek Tomalik poprowadzi nas samochodem terenowym przez największe pustynie Australii. Drogą, której nie ma – najtrudniejszym szlakiem off-roadowym – w świat prastarych wierzeń i czerwonych skał.
Kolejna podróż – pontonem i na piechotę – powiedzie przez Amerykę Południową. W poprzek. Od oceanu przez Andy do oceanu. Michał Witkiewicz udowodni, że samotnie można więcej.
Po północy Julia Witczuk i Stanisław Pagacz poprowadzą nas buriackimi szlakami Syberii. Będziemy tropić dzikie zwierzęta, modlić się do skał i uczyć sztuki przetrwania przy -50oC.
Z Syberii całkiem niedaleko do Chin i tam będzie już czekał Jacek Kudłaty. Razem z nim zawiśniemy głową w dół na Full Moon – jednej z najtrudniejszych wspinaczkowych dróg świata wytyczonej w bajkowej scenerii wapiennych mogotów.
W Chinach temperatura wzrośnie, ale będzie to tylko przedsmak kolejnego, gorącego maratonu filmowego, którego końca nie możemy już teraz przewidzieć. Znajdziemy się w wysokich górach z legendarnymi polskimi himalaistami – Wandą Rutkiewicz i Wojtkiem Kurtyką, przepłyniemy najtrudniejszy na świecie żeglarski szlak i zawitamy na pustyni Nevady, by uczestniczyć w „najgorętszym” wydarzeniu sztuki współczesnej – Burning Man.
W niedzielę będziemy tak mocno zintegrowani w jedną podróżniczą rodzinę, że prezentacje będą niepotrzebne. Po prostu – ich nie przewidujemy
Pogodę mamy zaklepaną u Najwyższego. Jeśli pogorszą się nasze relacje – jesteśmy przygotowani przyjąć Was w specjalnie przygotowanych do potrzeb Festiwalu namiotach. Noclegi można rezerwować w kilkunastu obiektach w okolicy lub przyjechać z własnym namiotem i rozbić go w pobliżu miejsca festiwalowych prezentacji. Zabierzcie karimaty (także do siedzenia) i lekkie śpiwory. Wprawdzie przygotowany program zapewnia komfortowe temperatury, ale nie mamy doświadczenia ze zmarzluchami:)
Urokliwa Srebrna Góra kryje największą budowlę forteczną w Europie. I jest to miejsce wciąż mało znane. Pomimo upływu czasu i braku środków na renowację, dziś po 250 latach, twierdza budzi podziw i rozpala wyobraźnię poszukujących tu tajemnic i skarbów. Więcej o tym niezwykłym miejscu: www.forty.pl.
Udział w imprezie: karnet
15 zł w przedsprzedaży – przelewem na konto: FPK Sp. z o.o., ul. Letnia 10, 57-215 Srebrna Góra, Bank Spółdzielczy Odział Budzów, nr konta: 17 9533 1014 2003 0000 0837 0001 z dopiskiem: „3 żywioły – karnet”
20 zł płatny na miejscu w recepcji festiwalu na Twierdzy Srebrna Góra
Comments