Kamil Antkowiak – Indie i Nepal ze skrzydła
Latanie w Himalajach pełne jest doznań, których na próżno szukać w na terenie Europy. W Indiach Kamil latał w towarzystwie orłosępów, których rozpiętość skrzydeł dochodzi do prawie trzech metrów. Głównym celem wyjazdu było wykonanie stukilometrowego przelotu paralotniowego z góry Bir Billing do miejscowości Daramsala, gdzie znajduje się siedziba rządu tybetańskiego na uchodźctwie oraz rezydencja Dalajlamy. Kolejnym miejscem była góra Sarankot w Pokharze w Nepalu, skąd rozciąga się wyjątkowa panorama na szczyty Dhaulagiri i Annapurny.
Kamil Antkowiak – entuzjasta lotnictwa, od najmłodszych lat zakochany we wszystkim co zdolne było do utrzymywania się w powietrzu. Licencję paralotniową zdobył w 1994r. Od tego czasu całkowicie pochłonięty lataniem na paralotniach. Od 1998 roku instruktor w szkole Paralotnie Nauka Latania, współorganizator wypraw paralotniowych do Indii i Nepalu. Więcej: www.paralotnie.org
Zbyszek Borys – Jemen – Arabia prawie szczęśliwa
Kiedyś usłyszał o porwaniu Polaków w Jemenie. Po uwolnieniu, mówili o dreszczyku emocji, ale też o gościnności porywaczy i niespiesznie opuszczali niewolę. Postanowił, że odbędzie podróż do kraju, z którego nie chce się uciekać. Na uśmiech Jemeńczyków wcale nie trzeba długo czekać. Kraj jest piękny, pustynny, górzysty, wulkaniczny, morski, i czasami zielony. Architektura stolicy Jemenu Sany przypomina misternie wykonaną, koronkową robótkę. Dolina Hadramout kryje skarby stworzone z cegły błotnej, a widok Manhattanu Pustyni – Shibam – nikogo nie pozostawia obojętnym. To bez wątpienia baśniowa kraina.
Zbyszek Borys
Podróżnik, fotografik, organizator wypraw egzotycznych. Zaraz po studiach zaszył się w Azji prawie na 3 lata. Przemierzył ją od zagubionych na Pacyfiku Filipin, po, przycupnięty w rogu Płw. Arabskiego, Jemen. Obecnie coraz więcej czasu spędza w Afryce. Według niego jest tam trudniej, mroczniej i mniej przewidywalnie, niż gdziekolwiek indziej. Ale to wciąga. Gdy jest w Polsce, pokazuje slajdy i zacieśnia współpracę z ogólnopolskimi miesięcznikami podróżniczymi, zamieszczając na ich łamach zdjęcia i pisząc artykuły.
Piotr Trybalski – Mali – wyprawa do muzycznego serca Afryki
Fotografujący dziennikarz i podróżnik zafascynowany nurtem world music. Wydawca i szef działu Podróże w portalu Onet.pl, członek kolektywu fotografów Visavis.pl i współzałożyciel Fundacji Imago Mundi. Publikował m.in. w miesięczniku Podróże, tygodniku Przekrój, Polityce, National Geographic, Focusie, Magazynie Górskim, Kaleidoscope. www.trybalski.com
Anna i Jakub Urbańscy – Ludzie, duchy, drzewa – łowcy głów z plemienia Asmat
Anna i Jakub zabiorą nas w podróż przez niedostępne, niezmierzone mokradła namorzynowe południa Papui, na tereny plemienia Asmat, legendarnych łowców głów i rzeźbiarzy, oraz ich wschodnich sąsiadów – kanibali z plemienia Korowai. Wyprawa jesienią 2006 roku zaowocowała zgromadzeniem pokaźnej kolekcji etnograficznej, która prezentowana jest w Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie od sierpnia. Cykl wypraw autorów na Papuę został nagrodzony Kolosem 2007 w kategorii podróże.
Anna i Jakub Urbańscy – z wykształcenia są biologami molekularnymi. Od 10 lat jeżdżą po świecie, starając się dotrzeć do miejsc trudno dostępnych. Fascynują ich ludzie, obrzędy, zanikające kultury i tradycje. Ich zdjęcia są świadectwem świata, który powoli odchodzi w przeszłość i niepamięć. Więcej: www.foto-fabryka.com
Marek Rokowski – Podwodny ogień Galapagos
Archipelag Galapagos rozsławił Karol Darwin, który zauważył, że istnieją znaczne różnice między tymi samymi zwierzętami zamieszkującymi różne wyspy. To tutaj, 1000 km od wybrzeży Ekwadoru opracował swoją teorię ewolucji. Wyspy Galapagos powstały z ognia i na początku nie były niczym innym jak sterylną górą lawy. Marek pokaże nam ten dziwny i piękny świat także pod wodą.
Marek Rokowski – zapalony nurek, wspinacz, pilot szybowca, żeglarz i podróżnik. Organizator wypraw turystyczno-nurkowych. Mieszka w Andrychowie, pracuje w Bielsku-Białej. Więcej: www.zanurkuj.com
Marek Tomalik – Wyprawa drogą, której nie ma (Australia Zachodnia)
Mityczna, pradawna kraina Aborygenów, czerwonych piasków, pustynnych szlaków, dziwnych stworzeń, bezkresnych równin, niecodziennej roślinności i dużego pragnienia. Wyprawa polsko-polonijna wiodła najtrudniejszym szlakiem samochodowym na świecie, w poprzek Pustyni Gibsona i Wielkiej Pustyni Piaszczystej, była to prawdziwa męska przygoda. Canning Stock Route liczący blisko 2 000 km przebiega niemal w całości przez zupełnie niezamieszkane tereny. Na trasie trzeba pokonać ok. 900 wydm. Wyczyn został uhonorowany prestiżową nagrodą Kolosy i publikacjami w National Geographic.
Więcej w serwisie wyprawy.onet.pl
Marek Tomalik
Podróżnik, dziennikarz National Geographic, autor setek publikacji i kilku wystaw fotograficznych, z wykształcenia geolog. Manager zespołów rockowych ANKH i KusiCiele. Pisze o podróżach i o muzyce. Współautor programu „Globtroter” – od 1993 roku na antenie w Radia Kraków. Miłośnik i znawca Australii. Organizator wypraw w australijski outback – m.in. Australia Zachodnia 2002 (nagrodzonej prestiżowym Kolosem), Śladami Strzeleckiego 2004 (wyróżnienie Kolosy). Od 2001 roku prowadzi Klub Podróżnika – Shackleton. Więcej: www.australia-przygoda.com
Michał Witkiewicz – Pontonem i na piechotę w poprzek Ameryki Południowej
Porwał się na samotne przewędrowanie zimą (na piechotę i pontonem) kontynentu południowoamerykańskiego wszerz (1500 km). Wystartował z chilijskiego wybrzeża Pacyfiku, szedł przez słabo zaludnione tereny Kordyliery Nadbrzeżnej, pasmo Andów, Wyżynę Patagońską i dotarł aż do argentyńskich wybrzeży Oceanu Atlantyckiego. Wędrował do 40 km dziennie, a odcinki rzeczne spływał pontonem. Trasa „Transamerica Expedition 2004″ została tak dobrana, aby dotrzeć do miejsc skrajnie różnych pod względem morfologicznym.
Michał Witkiewicz – asystent w Katedrze Geografii Ekonomicznej Uniwersytetu Gdańskiego, wykładowca w innych szkołach wyższych, Sekretarz Polskiego Klubu Przygody, fotograf, autor wielu publikacji o tematyce podróżniczej, dziennikarz „Poznaj Świat”, Wędrował po bezludnej, lodowatej tundrze, walczył o życie w kazachskim stepie, jadł szczury z kurdyjskimi przemytnikami, przedzierał się przez las na… chińskim murze. Za swoje dokonania podróżnicze został dwukrotnie wyróżniony w prestiżowym konkursie KOLOSY. Więcej: www.witkiewicz.pl
Julia Witczuk i Stanisław Pagacz – Na buriackich szlakach Syberii
Tematem pokazu będzie piękno dzikiej syberyjskiej przyrody – pejzaże górskie, tajga, malownicze wybrzeża jeziora Bajkał. Poznamy Buriatów – rdzennych mieszkańców Przybajkala, ich codzienne życie i wygląd wsi. Będziemy przemierzać tajgę z myśliwymi tropiącymi zwierzynę, wraz z pasterzami wyruszymy na wysokogórskie tundry. Odwiedzimy święte miejsca Buriatów – niezwykłe skały zamieszkałe przez duchy, lecznicze źródła oraz klasztory i świątynie lamaistyczne. Przekonamy się również, czy zima na Syberii jest tak sroga jak głoszą legendy i jak radzą sobie w tym czasie jej mieszkańcy.
Julia Witczuk i Stanisław Pagacz
Od ponad 10 lat podróżują po krajach Europy Wschodniej. Do regularnych podróży w Karpaty Wschodnie wkrótce doszła fascynacja Syberią, a następnie paroletni pobyt i praca naukowa w górach Ameryki Północnej. Są autorami dwóch przewodników i albumu fotograficznego o rejonie Bajkału. Podróże i fotografowanie łączą z pracą w projektach badawczych górskich zwierząt. Pracują w Stacji Badawczej Fauny Karpat PAN w Bieszczadach. Więcej: www.pagacz.eu
Tomasz Walkiewicz – HiFlyer Polar Ice Expedition 2008
Relacja z pierwszej polskiej wyprawy na najwyższy szczyt Arktyki – Gunnbjorns Fjeld (3694 m n.p.m.). Na szczyt weszli: Leszek Cichy, Marek Kamiński, Tomasz Walkiewicz, Mirosław Polowiec i Ryszard Rusinek. Gunnbjorns Fjeld udało się zdobyć za drugim podejściem, drogą inną niż trzy dni wcześniej, kiedy próba ataku zakończyła się dramatycznym odwrotem, spowodowanym załamaniem pogody.
Gunnbjorns Fjeld po raz pierwszy został zdobyty 16 sierpnia 1936 r. przez Wagera i Coultardsa, członków brytyjsko – duńskiej ekspedycji. Wraz z Cone i Dome tworzy najwyższy łańcuch górski Gór Watkinsa, ciągnących się wzdłuż wschodniego wybrzeża Grenlandii. Teren ten został dokładnie przebadany dopiero w 2004 r. przez norweską ekspedycję, której uczestnicy dokonali pomiarów pozostałych 10 szczytów znajdujących się w paśmie Gór Watkinsa. Gunnbjorns Fjeld ma postać nunataku: szczytu wznoszącego się nad powierzchnię lodowca. Do tej pory zdobyło ją około 40 osób.
Więcej w serwisie wyprawy.onet.pl
Tomasz Walkiewicz – student, podróżował po Ameryce Południowej, Afryce i Europie. Wspinał się zimą w Tatrach i na islandzkich lodowcach. Współzałożyciel Magazynu Podróżników „Globtroter”.
Jacek Kudłaty – China Climb – Alpinus Expedition Team
Relacja z ostatniego wyczynu ekipy Alpinus Expedition Team – wspinaczkowej wyprawy do Chin. W prowincji Guanxi w okolicach miasteczka Yangshuo na kilkusetmetrowych wapiennych mogotach, sterczących wprost z pól ryżowych wyprawie udało się wytyczyć niezwykle spektakularna drogę o nazwie ” Full Moon” , którą Jacek Kudłaty po przejściu wycenił na 8B+. Tym samym jeszcze raz podnosząc poprzeczkę (zawieszoną zresztą przez siebie w roku 2004 w RPA, na nowej drodze o nazwie „Mama Africa” 8B ) i prowadząc najtrudniejszą drogę sportowa jaką kiedykolwiek wytyczyli polscy wspinacze poza granicami kraju.
Więcej w serwisie wyprawy.onet.pl
Jacek Kudłaty – urodził się w 1972 roku we Wrocławiu. Podróżnik i fotograf ekipy SIGMA PRO, należący jednocześnie do ścisłej czołówki polskich wspinaczy skalnych.
Comments