„Rowerem i na piechotę. Kaukaz”
Paweł „Robinson” Dunaj, sobota, godz. 16:00
Miał 20 lat i mnóstwo marzeń, ale mało środków na ich realizację. Jednak dzięki uporowi w dążeniu do celu, w pięć miesięcy pozyskał pieniądze i sponsorów na niezbędny sprzęt. Student Politechniki Białostockiej przez dwa miesiące przejechał przez dziewięć krajów: Irak, Iran, Rosję, Ukrainę, Turcję, Bułgarię, Rumunię, Węgry i Słowację. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, iż dokonał tego samotnie i na rowerze! Przez blisko 11 tysięcy kilometrów, katował swój organizm w spiekocie i w chłodzie, w pogodę, deszcz i śnieg. A to wszystko po to, by zrealizować powzięty cel, jakim było zdobycie najwyższej góry Europy – Elbrusa (5642 m n.p.m.) w Rosji i Demawendu (5671 m n.p.m.) w Iranie.
Więcej: www.kaukaz.duna.plPaweł Dunaj (ur. 1985) – nazywany przez wszystkich: ROBINSON. Student Informatyki na Politechnie Białostockiej. Dla gór i roweru jest w stanie poświęcić swoje życie. Harcerz, Instruktor ZHP, Ministrant, ratownik WOPR, płetwonurek CMAS, Akwarysta, Filatelista, Fotograf Amator :), pracownik wysokościowy. Poza tym wszystkim – prawdziwy leń
„Antarktyda w rękach Polaków”
30 lat Polskiej Stacji Naukowej im. Arctowskiego.
Ryszard Czajkowski i Tomasz Janecki, sobota, godz. 17:00
Antarktyda – kontynent pobudzający wyobraźnię. Kojarzy się z olbrzymim wysiłkiem człowieka w bezkresnej lodowej pustyni , wśród wichrów i mrozów, na granicy ludzkich możliwości. Wywołuje z pamięci tragedię Scotta, który zginął wraz z towarzyszami już w drodze powrotnej, po zdobyciu bieguna Południowego, wspaniałe zwycięstwo Amundsena i piękną postać Schackletona, mistrza od rozwikływania nieprawdopodobnie złożonych sytuacji.
Minął już czas wielkich romantycznych podróży, rozpoczęła się era poznawania i badania zasobów tego trudno dostępnego kontynentu. Pojawiła się też troska o zachowanie przyrody Antarktydy.
Do międzynarodowych wielkich przedsięwzięć naukowych od dawna włączyli się też Polacy.
Działająca już od trzydziestu lat stacja na wyspie Króla Jerzego „okrzepła” jest jedną z większych w rejonie, produkuje odpowiednio dużą liczbę prac naukowych. Wielu badaczy uzyskało stopnie naukowe i światowe znaczenie.
Spełniło się też marzenie Henryka Arctowskiego, stacja i jej pracownicy współpracują, a nawet prowadzą wielkie międzynarodowe programy badawcze.
„Tratwą przez Bałtyk”
niedziela, godz. 18:00
Michał Kochańczyk – Podróżnik, uczestnik i kierownik dwudziestu wypraw w górach całego świata (Himalaje, Pamir, Alaska, Andy, Patagonia, Spitsbergen, góry Afryki), przemierzył liczne pustynie (w tym, Saharę, Pustynię Namib, Atacamę), wilgotne lasy równikowe, kopał złoto w Amazonii i odkrywał ruiny preinkaskie w dorzeczu Ucayali; zbierał pieprz i herbatę w Indiach, kawę w Kamerunie…
Więcej w serwisie globtroter.onet.pl
„QNT Northwest Passage 2006: Przejście Północno-Zachodnie pokonane!”
Załoga Jachtu Stary (North West Passage), sobota, godz. 18:00
Wpłynięciem na wody Pacyfiku przez Cieśninę Beringa 19 września 2006 r., o godz. 13.00 czasu polskiego (19 września 2006 r. o godz. 03.00 czasu lokalnego), załoga jachtu s/y „Stary” zamknęła symboliczną bramę Przejścia Północno-Zachodniego, stając się – ze średnią wieku 25 lat – najmłodszą załogą w historii podbojów tego jednego z najtrudniejszych szlaków żeglarskich…
Więcej w serwisie wyprawy.onet.pl
„Poradnik podróżnika co po górach bryka”
niedziela, godz. 16:00
Katarzyna i Andrzej Mazurkiewiczowie – Pasja podróżowania stała się ich sposobem na życie. Zajmują się zawodowo pokazami slajdów podróżniczych i organizacją wypraw poznawczych i trekkingowych w Himalaje, na Syberię i do Mongolii. W poszukiwaniu nowych wątków i przygód do pokazów slajdów przemierzyli wiele górskich szlaków w Azji.
Więcej w serwisie www.terra.waw.pl
„Traktoriada”
niedziela, godz. 17:00
Więcej w serwisie www.traktoriada.org
Comments