Ryszard Badowski
Anna Czerwińska
W następnym roku wzięła udział w pierwszym zimowym kobiecym przejściu tej ściany. W 1975 r. po raz pierwszy znalazła się w najwyższych górach świata – wzięła udział w wyprawie na Gasherbrum II i III w Karakorum. Skręcenie nogi w stawie kolanowym i unieruchomienie jej w gipsie wyłączyły Czerwińską z dalszej akcji.
W 1979 r. znowu znalazła się w Pakistanie. Tym razem wraz z Krystyną Palmowską nową drogą weszła na szczyt czczonej przez tubylców góry Rakaposhi (7788 m). W 1983 r. powędrowała w Karakorum współorganizując dwuosobową wyprawę, najmniejszą, jaka działała w górach najwyższych. Wraz z Krystyną Palmowską stanęła na ośmiotysięcznym Broad Peaku. Sąsiednie K2 – drugi szczyt świata, próbowała zdobywać trzykrotnie. Ostatnim razem, w 1986 r., była świadkiem tragedii, jakie się rozegrały na K2. Zginęło trzynaście osób, w tym troje Polaków. Rok wcześniej Anna Czerwińska razem z Wandą Rutkiewicz i Krystyną Palmowską oglądały Himalaje z wierzchołka Nanga Parbat (8125 m), dokonawszy pierwszego całkowicie kobiecego wejścia na tę górę.
Z Tatrami Anna Czerwińska pożegnała się efektownie, przechodząc samotnie całą ich grań w 1991 r. W ostatnich latach kompletuje najwyższe szczyty kontynentów, wchodząc na Aconcaguę i Kilimandżaro w 1995, Mount McKinley, Elbrus i Górę Kościuszki w 1996, Mount Vinson w tym roku. Na Mount Blanc była wiele razy jeszcze w okresie alpejskich wspinaczek. W maju 2000 roku zdobyła Everest od strony Nepalu. Rok poźniej weszła na Lhotse.
W roku 2001 zdobyła wierzchołek Cho Oyu. Ostatnim osiągnięciem Anny jest zdobycie Gasherbrum II w sierpniu 2003.
Cape Horn Antarcica Expedition 2002/2003
Żeglarze Jacek Wacławski (kapitan) i Dominik Bac (załogant) mają zaledwie po 22-24 lata i już na swoim koncie roczny rejs Cape Horn Antarctica Expedition 2002/2003 oceanami świata z pierwszym zawinięciem tak młodej załogi i tak małego jachtu (14 m) do Polskiej Stacji Polarnej im. H. Arctowskiego w Antarktyce.
Za ww. rejs otrzymali wiele prestiżowych nagród, m.in. Kolosa 2003 i Rejs Roku 2003 i Żeglarz Roku 2003 (Jacek Wacławski).
Jacek Wacławski – KAPITAN
Jacek ma na swoim koncie poprowadzenie „STAREGO” w 2001 roku przez uznawaną za najniebezpieczniejszą na starym lądzie cieśninę Pentland Firth oraz prowadzenie wiele innych rejsów po akwenach Bałtyku, Morza Północnego i wodach Atlantyku.
16 tysięcy mil morskich stażu na jachtach: Wielkopolska, Dar Szczecina, Gaudeamus, Smuga Cienia, Śmiały, Alabaster, Stary, Zawisza Czarny
Dominik Bac
Ma za sobą samodzielnie zorganizowane wyprawy Trans-Azja 2000 i Himalajskie Królestwa Ladakh i Nepal 2001, doświadczenia z Bałtyku, Morza Północnego i Śródziemnego.
Organizator ekspedycji lądowej na najwyższe wulkany Ameryki Chimborazo i Cotopaxi, oraz wypadów w interior Ameryki Południowej, fotograf wyprawy.
Projekt Karpaty Magiczne
Muzyka Projektu udokumentowana została na 9 płytach wydawanych w Polsce i Stanach Zjednoczonych oraz na dwóch płytach nagranych przez Annę Nacher i Marka Styczyńskiego w ramach projektu z pogranicza ekologii dźwięku, z wykorzystaniem głosów fok, delfinów, orek i morświnów Morza Północnego i Bałtyckiego (we współpracy ze Stacją Morską w Helu oraz międzynarodową ogranizacją ASCOBANS/UNEP z siedzibą w Bonn www.ascobans.org )
Inicjatorzy Projektu, Anna Nacher i Marek Styczyński, sami aktywnie podróżujący w poszukiwaniu instrumentów muzycznych, mają za sobą wyprawy do Indii, Nepalu, na Bałkany, do Skandynawii czy na kontynent amerykański.
Muzycy koncertowali w USA (trasa blisko 20 koncertów w 2001 r.), regularnie grają w Europie, byli obecni na kompilacji wydanej przez prestiżowy angielski magazyn muzyczny The Wire. Notowani w katalogu All Music Guide (www.allmusicguide.com), recenzowani w prasie światowej (Magnet, The Wire, Downbeat, San Francisco Weekly, Brainwashed.com, FakeJazz.com, Dream Magazine, Ptolemaic Terrascope, The Broken Face (Sweden), Skug (Austria), Rockerilla (Italy), Rock&Pop (Czechy), obecni w wielu radiostacjach w Stanach Zjednoczonych i w Europie: WFMU (Heavy Airplay), WNYU, KSPC (in World Top 10 chart for April, the 10th, 2001) KFJC, WCBN, WMBR, WXYC, KDVS, KZSU, WPRB (USA), Radio Undo D’Orta (Italy), Radio Centraal (Belgia), Radio Ciutat Vella (Hiszpania) Radio 100, Radio Caroline (Holandia), DeutschesRadio, Multi Kulti, Freies Radio Kassel (Niemcy), Resonance FM (Wielka Brytania), Radio Akropolis (Czechy).
Więcej o Projekcie Karpaty Magiczne: www.karpatymagiczne.vivo.pl
W NCK w Krakowie Projekt Karpaty Magiczne wystąpi w składzie: Anna Nacher (głos, gitara, miniharmonium, loopy), Marek Styczyński (pasterskie instrumenty dęte, nagrania terenowe, saksofon, lu-sheng, ligawy), Tomasz Jurecki (didjeridu, trąbka). Podczas imprezy będzie można spróbować gry na ligawach, didjeridu i innych instrumentach z kolekcji Projektu Karpaty Magiczne oraz producenta instrumentów etnicznych, Arkadiusza Buczka.
Comments