W tygodniu poprzedzającym 11. Festiwal Podróżników Trzy Żywioły (od 17 do 20 marca 2014) zapraszamy na cykl bezpłatnych warsztatów, prowadzonych we współpracy z Naukowym Kołem Turystycznym Uniwersytetu Ekonomicznego „Wagabunda”. To będzie prolog 11. Festiwalu Podróżników Trzy Żywioły.
Warsztaty odbędą się w Krakowie, przy ul. Rakowickiej 27 w Pawilonie Sportowy. Wstęp wolny.
PROGRAM:
Poniedziałek 17 marca, godz. 19.00 – Otwarcie warsztatów, Ziemowit Szczerek – „Jak pisać reportaże z podróży – książka, artykuł, blog”.
Wtorek 18 marca, godz. 19.00, Piotr Trybalski – „Fotoreportaż w podróży – jak przywieźć zdjęcia budzące emocje”
Środa 19 marca, godz. 19.00 – “Reportaż multimedialny” – Krystian Bielatowicz
Czwartek 20 marca, godz. 19.00 – “Scenariusz podróżniczego dokumentu filmowego” – Konstanty Kulik
OPISY WARSZTATÓW:
Poniedziałek 17 marca, godz. 19.00 – Otwarcie warsztatów, Ziemowit Szczerek – Jak pisać reportaże z podróży – książka, artykuł, blog.
Jak ciekawie opisać kraj, po którym się podróżuje? Jak oddać jego klimat tak, by nie wpaść w banał i nie powielać tysiąca innych opisów? Jak przekazać odbiorcy własne, indywidualne widzenie? Jak Ziemowit napisał „Przyjdzie Mordor i nas zje”?
Ziemowit Szczerek – dziennikarz portalu Interia.pl, współpracuje z „Nową Europą Wschodnią”, autor opowiadań publikowanych m.in. w „Lampie”, „Studium”, „Opowiadaniach” i „E-splocie” oraz współautor wydanej w 2010 r. książki „Paczka radomskich”. Autor książek „Przyjdzie Mordor i nas zje”, która jest fabularyzowanym reportażem na temat Ukrainy oraz „Rzeczpospolita zwycięska” będąca alternatywną historią Polski utrzymaną w formie eseju. Pisze doktorat z politologii, zajmuje się wschodem Europy i dziwactwami geopolitycznymi, historycznymi i kulturowymi. Jeździ po dziwnych miejscach i o tym pisze. Ostatnio najbardziej inspiruje go gonzo i literatura / dziennikarstwo podróżnicze.
Wtorek 18 marca, godz. 19.00, Piotr Trybalski – „Fotoreportaż w podróży – jak przywieźć zdjęcia budzące emocje”
Jak zrobić zdjęcia krajobrazowe, które budzą emocje? Jak pokazać piękno natury i włączyć w to swój własny, osobisty talent i umiejętność obserwacji. Jak tworzyć obrazy o pięknej, harmonijnej kompozycji, ale i te, które swoją energią wprowadzają niepokój? Jak zrobić piękne zdjęcia spotkanych w czasie podróży osób? Jak rozmawiać, jak przekonać by nam pozował, jak zapisać na zdjęciu charakter fotografowanej osoby? Jak uniknąć błędów, jaki wybrać sprzęt by nie przepłacić.
Piotr Trybalski – podróżnik, dziennikarz i fotograf, który publikował swoje zdjęcia i teksty m.in. w Podróżach, National Geographic, Witaj w podróży, Poznaj Świat, Polityce, Magazynie Górskim, Ski Magazynie, tygodnikach Przekrój, Wprost, Focus Historia. Był twórcą i przez blisko 10 lat szefem działu „Podróże” w portalu Onet.pl. Od kilkunastu lat podróżuje po świecie, realizując liczne projekty fotograficzne, organizował wyprawy ekspedycyjne do Australii, na Madagaskar, do Nepalu czy Afryki. Jest autorem bestsellerowej książki „Fotograf w podróży”, „Podróże z Adrenaliną”. prowadzi też warsztaty fotograficzne w Polsce i za granicą oraz serwis internetowy dla fotografujących http://Fotografwpodrozy.pl. Współtwórca Festiwalu Podróżników Trzy Żywioły. W wolnym czasie nurkuje, biega, planuje powrót do ścigania się na rowerach.
Środa 19 marca, godz. 19.00 – “Reportaż multimedialny” – Krystian Bielatowicz
Historia na styku mediów: słowo, tekst, fotografia i film. Małe, multimedialne formy łatwo przygotować, ale tylko pozornie. W trwającym 3-4 minuty materiale zawrzeć trzeba i wystarczająco mało, by się zmieścić i dużo by przekaz miał sens.
Krystian Bielatowicz – fotograf, operator i montażysta, archeolog z zawodu. Właściciel agencji A PRO POSITIVE. Zrealizował ponad pięćdziesiąt wywiadów multimedialnych z fotografami z Polski, USA i Wielkiej Brytanii, takimi jak Maciek Nabrdalik, Rafał Milach, Tomasz Tomaszewski, Tomek Sikora, Chris Niedenthal, Jacek Poremba, Anthony Suau, Mark Power, John Stanmayer i inni. Dla Szerokiego Kadru realizuje multimedia (wywiady i filmy edukacyjne o fotografii). Jest wykładowcą Akademii Nikona. Swoje prace prezentował na wystawach m.in. w Nowym Jorku, Peru, Leica Gallery w Warszawie, Galeria Pauza w Krakowie, Łodzi, Gdańsku, Toruniu, Lublinie, Zakopanem. Więcej o fotografie: www.bielatowicz.com
Czwartek 20 marca, godz. 19.00 – „Scenariusz podróżniczego dokumentu filmowego” – Konstanty Kulik
Warsztaty w przystępny sposób przybliżą tajniki pracy nad scenariuszem podczas realizacji filmu „W poszukiwaniu legendy” oraz podróżniczego programu telewizyjnego „Hop na Glob!” jak również zachęcą uczestników do stworzenia własnego scenariusza i pomogą ułożyć ciekawą historię z materiałów które przywieźli z ostatnich wakacji bądź wyprawy.
Konstanty Kulik – producent TV, reżyser, operator. Twórca audycji telewizyjnych, filmów dokumentalnych oraz teledysków. W 2007 roku wyprodukował film dokumentalny pt. „W poszukiwaniu Legendy”, który następnie był prezentowany na wielu festiwalach filmowych na świecie. W latach 2008-2010 wiceprezes do spraw IT w Wytwórni Marzeń „GAMA 5” sp. z o o. Od 2010 twórca programu pt. „Hop na Glob” wyprodukowanego dla TV Silesia o podróży m.in po Syrii, Albanii i Ukrainie. Autor wielu teledysków i Twórca filmów reklamowych. Właściciel studia filmowego Laboratorium Obrazu i prezes E- TERAPIE sp. z o.o. Z zamiłowania podróżnik, żeglarz, modelarz lotniczy. Brał udział m.in. w wyprawie QNT NorthWest Passage. Więcej: www.konstantykulik.iportfolio.pl.
Akademia Nikona, Mecenas Festiwalu Podróżników Trzy Żywioły, to projekt edukacyjny stworzony przez firmę Nikon Polska, z myślą o wszystkich fotografujących. Szkolenia dla amatorów chcących poznać swój aparat, osób zainteresowanych pogłębianiem i uporządkowaniem swojej wiedzy fotograficznej i robieniem bardziej kreatywnych zdjęć, a także dla profesjonalistów, którzy chcą wypróbować zaawansowany technologicznie sprzęt oraz skorzystać z wiedzy znanych fotografów. Swoją ofertę kierują zarówno do osób prywatnych, jak i do firm. W ramach swojej działalności prowadzą kursy, warsztaty i fotoekspedycje. Każdy znajdzie coś dla siebie, niezależnie od zainteresowań, oczekiwań i poziomu zaawansowania, a także od systemu sprzętu (zapraszamy użytkowników aparatów wszystkich firm). Indywidualna ścieżka rozwoju fotografa pozwala wybrać szkolenie odpowiednie do poziomu każdego Uczestnika. Akademia ma wiele twarzy. Wykładowcy to profesjonaliści, pod których okiem Uczestnicy łatwo i szybko zdobywają wiedzę. Wykładowcy Akademii realizują swoje autorskie programy, oparte na wieloletnim doświadczeniu edukacyjnym. Jednym z nich jest Krystian Bielatowicz, który poprowadzi we środę 19.03 warsztaty „Reportaż multimedialny” (patrz wyżej). Prócz warsztatów jw. Akademia Nikona funduje udział w wybranych kursach dla trzech żywiołowych osób oraz 8 podręczników „Radość Fotografowania”, które rozlosujemy wśród publiczności w Kinie Kijów.Centrum.
Comments
Tomek
23 lutego 2014 at 23:10Nie ma potrzeby nawet rejestrcji? Ilość miejsc nieograniczona?
PiotrTrybalski
24 lutego 2014 at 07:12Tomek, sala jest duża, myślę, że nie będzie problemu z miejscami. Warto przyjść z 15 min wcześniej, wówczas będzie spokojnie. Zapraszam!