Masz w domu małego podróżnika? Nie zastanawiaj się, zabierz go na Żywioły. W tym roku po raz pierwszy zapraszamy na zajęcia dla dzieciaków!
ALTERNATYWNE ZAJĘCIA DLA DZIECI w wieku 7-15 (wstęp wolny)
Sala Klubowa (Kino Kijów.Centrum, Al. Krasińskiego 34, Kraków)
22.03.2014 SOBOTA
10.30-11.30 Teatr Kamishibai – legendy afrykańskie i zajęcia plastyczne.
11.30-12.30 Podlascy Tatarzy – łucznictwo i szermierka (warsztaty interaktywne).
13.00-14.00 Teatr Kamishibai – legendy arabskie i zajęcia plastyczne.
14.00-15.00 Podlascy Tatarzy – łucznictwo i szermierka (warsztaty interaktywne).
15.00-16.00 Teatr Kamishibai – legendy indiańskie i zajęcia plastyczne.
16.00-17.00 Podlascy Tatarzy – łucznictwo i szermierka (warsztaty interaktywne).
18.00-19.00 Teatr Kamishibai – legendy aborygeńskie i zajęcia plastyczne.
19.00-20.00 FILM: „Afrykański sen”, reż. Władysław Jurkow, Polska, 52’
23.03.2014 NIEDZIELA
13.00 -14.00 Teatr Kamishibai – legendy japońskie i zajęcia plastyczne.
15.00 -16.00 – Ameryka Pd – Tam gdzie ludzie chodzą do góry nogami – Marcin Obałek
16.00 -17.00 Teatr Kamishibai – legendy rosyjskie i zajęcia plastyczne.
17.00-18.00 FILM „W poszukiwaniu legendy”, reż. Konstanty Kulik, Polska, 60’
Podlascy Tatarzy działają przy Polskim Stowarzyszeniu Łucznictwa Konnego, celem którego jest kultywowanie i propagowaniem tradycji tatarskich, rozwijanie i propagowanie inicjatyw związanych z łucznictwem konnym, popularyzacja łucznictwa konnego oraz innych form łucznictwa tradycyjnego w Polsce i na świecie, popularyzacja polskiej tradycji jeździectwa i łucznictwa, wspieranie popularyzacji innych tradycyjnych polskich sztuk walki, w szczególności szermierki pieszo i konno.
Podczas warsztatów uczestnicy zostaną zapoznani z łucznictwem konnym, a także szermierką historyczną, jako tradycyjnymi formami aktywności ruchowej. Zaprezentowany zostanie sprzęt łuczniczy przeznaczony do strzelania konno. Uczestnicy poznają budowę łuku wschodniego i strzały. Zaprezentowane zostaną metody bezpiecznego (dla łuku i łucznika) zakładania i zdejmowania cięciwy. Przeprowadzone zostaną ćwiczenia prawidłowego układu ciała podczas strzelania pieszo.
Każdy z uczestników warsztatów zrobi własną strzałę.
Warsztaty szermierki będą dotyczyć szermierki pieszej szablą bojową z elementami szkoły polskiej i włoskiej. Zakres warsztatów – zarys najważniejszych elementów fechtunku “bojowego” szablą, ze wskazaniem różnic i podobieństw z walką sportową na broń białą. Teoria: szabla bojowa – historia, charakterystyka i informacje o broni, fechtunek szablą na przestrzeni wieków.
Uczestnicy warsztatów poznają prawidłowe zasady uchwytu broni, postawy szermierczej, utrzymywania prawidłowego dystansu, pracy nóg, obrony oraz zadawania cięć i pchnięć. Początkujący szermierze, zabezpieczeni maskami, będą mogli również poćwiczyć w parach oraz stoczyć ze sobą walkę na szable piankowe sprawdzając nabyte umiejętności w praktyce.
Teatr Kamishibai – bajki z różnych stron świata i zajęcia plastyczne związane z danym kręgiem kulturowym. Baśnie przedstawione zostaną w atrakcyjnej dla dzieci postaci teatru-ilustracji.
Kamishibai (kami=papier, shibai=sztuka) to wywodząca się z Japonii, sztuka głośnego czytania i opowiadania dla dzieci. Technika wykorzystuje kartonowe plansze z ilustracjami oraz drewnianą skrzynię, która przypomina teatr marionetkowy – parawan. Ilustracje opowiadają historie, a każda plansza przedstawia kolejny fragment opowieści. Przy opowiadaniu lektor wykorzystuje marionetki, pacynki, teatr cieni, instrumenty. Na potrzeby projektu wybrano baśnie wywodzące się z różnych kręgów kulturowych. W każdym z bloków dzieci poznają opowiadania z innej części świata. Będą to bajki: afrykańska, arabska, indiańska, aborygeńska, japońska, rosyjska.
Po przedstawieniu dzieci wykonują swoje ilustracje nawiązujące do prezentowanych bajek. Powstanie z nich wystawa dostępna dla wszystkich gości festiwalu. W niedzielę zostanie zorganizowany konkurs z drobnymi nagrodami na najlepsze rysunki. W niedzielę, po zakończeniu festiwalu, dzieci będą mogły odebrać swoje prace.
FILM: „Afrykański sen”, reż. Władysław Jurkow, Polska, 52’
„Przejmująca historia bez szczęśliwego zakończenia. Ku przestrodze.”
Na wielowątkową opowieść składają się losy dwóch pokoleń gdańskiej rodziny Choszczów i afrykańskiej dziewczynki, Ekua Abew, sieroty z Ghany. Gdańska podróżniczka Kinga Choszcz podczas swej podróży do Afryki obserwowała tragiczny los wykorzystywanych dzieci. Postanowiła wykupić jedną z dziewczynek z niewoli i posłać ją do szkoły. Udało jej się to wykonać; kiedy Ekua Abew była już bezpieczna, Kinga zmarła na malarię. Matka Kingi, Krystyna Choszcz, wyruszyła do Afryki w poszukiwaniu swej adoptowanej wnuczki, by zabrać ją do Gdańska. Udaje jej się przywieźć dziewczynę do Polski. Szybko okazuje się, że Afrykanka nie radzi sobie w szkole, języka polskiego uczy się bardzo powoli i zaczyna sprawiać coraz więcej kłopotów swoim opiekunom. Realizatorzy pokazują m.in. trudne rozmowy między Krystyną Choszcz a jej przybraną córką, momenty, kiedy dziewczynka zamyka się w sobie i powtarza tylko nic nieznaczące słowo “przepraszam”. (za: Gazeta Wyborcza).
FILM: „W poszukiwaniu legendy”, reż. Konstanty Kulik, Polska, 60’
To była pionierska wyprawa w historii polskiej żeglugi. Sześcioosobowa załoga na piętnastometrowym jachcie wyruszyła w trzymiesięczny rejs po wodach Arktyki. Nie tylko obrała sobie za cel zdobycie najtrudniejszego na świecie arktycznego szlaku, ale też okazała się najmłodszą ekipą żeglarską w historii podobnych eskapad. Jednym z uczestników niecodziennego przedsięwzięcia był Konstanty Kulik, który postanowił udokumentować je na taśmie filmowej.
Comments