W ramach bolkowskiej edycji Żywiołów odbędą się pokazy najlepszych filmów dokumentalnych, prezentowanych w bloku „Trzy Żywioły – Festiwal Filmów Świata”. Czeka na was blisko 10 godzin dokumentów w trzech kategoriach: Podróże, Przygoda, Cywilizacja. Wszystkie filmy prezentujemy w polskiej wersji językowej (lektor lub napisy)
Na skróty:
Kumaré. Guru dla każdego
reż. Vikram Gandhi, USA 2011, 84 min.
Kumaré to oświecony guru ze Wschodu, który zbudował wspólnotę ludzi, głęboko wierzących w głoszone przez niego przesłanie. Jego poglądy okazały się równie pożądane, co skuteczne, bo do wspólnoty dołączali wciąż nowi ludzie, zarówno młodzi, jak i starzy, bez względu na płeć, zawód i zainteresowania.
Kumaré to fikcyjna postać, w którą wcielił się reżyser Vikram Gandhi. Film jest zabawnym zapisem tego szczególnego eksperymentu. Niezwykle szczerym i wnikliwym spojrzeniem na temat relacji człowieka i wiary. Gandhi zdecydował się na ten krok wierząc, że w ten sposób uda się dociec, skąd w człowieku bierze się tak silna potrzeba duchowości. Ukrywając prawdziwą tożsamość pod postacią Kumaré, Gandhi ukazał jednak coś znacznie poważniejszego. Zobrazował, jak bardzo zagubiony jest dzisiejszy człowiek i jak silna jest w nim potrzeba transcendencji, nadziei i wiary.
Wybrane nagrody i festiwale:
- 2011 – FF SXSW, Nagroda Publiczności dla Najlepszego Filmu Dokumentalnego
- 2011 – FF Napa Valley, Nagroda dla Najlepszego Filmu Dokumentalnego
- 2011 – Dallas Video Fest, Nagroda dla Najlepszego Filmu Dokumentalnego
I BELIEVE I CAN FLY
reż. Sébastien Montaz-Rosset, Francja 2012, 42’, strona filmu – kliknij
To wspaniała podróż w nieznane. Dwóch przyjaciół oswaja granice lotu, swobodnego spadania „highlining”.
Ta nieprawdopodobna przygoda to połączenie wspinaczki, lotów i balansowania na rozpiętej linie. Korzystając z posiadanego doświadczenia przekraczają granice niemożliwego i wyznaczają nowe sportowe możliwości highliningu. Podróżujemy z nimi od wąwozu Verdon po wysokościowce Paryża, by w końcu zanurzyć się w bajkowych fiordach norweskich. Czy zaplanowane miesiące treningu powiodą ich do spełnienia marzeń o wolności, wolności latania?
Na Jedwabnym Szlaku
reż. Piotr Ganczarski, scen Piotr Kuźmiński, 25 min.
To filmowa relacja z wyprawy motocyklowej czterech zapaleńców z Wrocławia, pędzących w stronę Jedwabnego Szlaku.
Przemierzając morza, pustynie i góry republik byłego ZSRR docierają na żelaznych rumakach do pogranicza chińsko-afgańskiego. Po drodze kolizje i walka z czasem, awarie i remonty, bezwzględność przyrody i ludzka serdeczność. Amatorskie zdjęcia, duża dawka humoru i spartański klimat. Czy taka wyprawa może zakończyć się szczęśliwie?
COLD
reż. Anson Fogel, USA, 2011, 19’ strona filmu – kliknij
Przez 26 lat 16 ekspedycji próbowało zdobyć zimą himalajski ośmiotysięcznik Gaszerbrum II. Film opisuje przeżycia znanych himalaistów (Simone Moro, Denisa Urubko i Cory Richardsa) podczas pierwszego zimowego wejścia na ten szczyt. Ta wspinaczka ich omal nie zabiła. Cierpienie, moralność, zwątpienie w obliczu wyjątkowego zimna. Film z osobistej perspektywy uczestnika wyprawy.
Wybrane nagrody i festiwale:
- 2011 – Nagroda Charlie Fowler, Telluride Mountain Film Festival
- 2011 – Najlepszy Film Adventure, 5.Point Film Festival
- 2011 – Grand Prize, New Zealand Mtn Film Festival
Ostatni z Wielkich Nieznanych - POLSKA PREMIERA
reż. Dan Ransom, USA 2012, 23 min.
Wielki Kanion jest miejscem ogromnym, o niewyobrażalnej wprost skali i jednym z ostatnich miejsc, które pozostały do odkrycia na Zachodzie USA. John Wesley Powell nazwał go “wielką niewiadomą”, nie miał bowiem pojęcia jakie bystrza, wodospady i kaniony czekały na niego, gdy ruszył na pierwszy spływ rzeką w 1869 r. Przez kolejne dziesięciolecia Kanion był miejscem, w którym w najlepsze bawili się eksploratorzy. Kajakarze, turyści, przewodnicy, łowcy skamieniałości i kolekcjonerzy górskich szczytów – wszyscy rościli sobie prawo do jego najznamienitszych atrakcji, chcąc przy okazji wejść na listę pierwszych zdobywców.
Choć liczne miejsca poddały się odkrywcom, jedno pozostawało prawie zupełnie poza zasięgiem ich zainteresowania: niezliczona ilość wąskich, stromych i trudnych technicznie rozpadlin określanych po angielsku „slot”. Mało kto znajdował w sobie siły, umiejętności i odwagę, by zapuszczać się do tych głęboko ukrytych w skalnej dziczy, tajemniczych, intymnych miejsc rzeźbionych przez płynącą wodę. Wejście do tego świata jest niczym skok w przepaść. By wyjść cało z odwiedzin w tych skrajnie niebezpiecznych, lecz najbardziej niezwykłych, fragmentach Wielkiego Kanionu, trzeba wykazać się znajomością technik alpinistycznych, umiejętnościami biwakowania w trudnych warunkach i bezpiecznego podróżowania z dala od wszelkich utartych szlaków. Film opowiada historię tych najwęższych kanionów, eksploratorów, którzy odważyli się zapuścić do ich wnętrz i głęboko ukrytych tajemnic, do jakich dotarli.
Wybrane festiwale:
- 2012 – Mountainfilm in Telluride Film Festival
- 2012 – 5point Film Festival w Carbondale Colorado
El Sueño
reż. Kuba Łubniewski, Mikołaj Molenda, Polska 2012, 40 min.
Grupa młodych ludzi z Polski w towarzystwie ekipy filmowej trafia do Puerto Escondido (Ukryty Port), małej miejscowości położonej w Meksyku nad Oceanem Spokojnym, która ze względu na swoje położenie geograficzne stanowi mekkę dla surferów.
Tam poznają ludzi, którzy podobnie jak oni pasjonują się tym stylem życia. Pasja, poszukiwanie czystych emocji i miłość do ludzi sprawiły, że wszyscy oni spotkali się w Ukrytym Porcie, miejscu w którym rytm życia wyznaczają wschody i zachody słońca, kwadry księżyca i ciepły acz czasami kapryśny klimat. Jak zgodnie podkreślają filmowcy i surferzy, film ten choć opowiada o surfingu jest hołdem dla wszystkich tych, którzy nie wahają się oddać pogoni za niekończącą się pasją, fascynuje ich życie i drugi człowiek.
Więźniowie Himalajów - POLSKA PREMIERA
reż. Louis Meunier, Dania 90 min.
To dokument, który ukazując życie ostatnich kirgijskich Nomadów Afganistanu stara się przypomnieć o ludziach, którzy kultywując swoją tradycję skazują się na wymarcie. Kirgizi żyjący w Korytarzy Wachańskim to nie temat z pierwszych stron gazet.
Uwięzieni pomiędzy trzema granicami fascynują samotną walką o przetrwanie a mechanizm wymierania ich kultury każe na nowo spojrzeć na tradycję. Reżyser ukazuje nam świat ukryty w sercu Pamiru. Świat tradycji, opium, mrozu i nikłej nadziei.
Odkrywając ścieżkę – POLSKA PREMIERA
reż. Mike Dion, USA 2012, 74 min.
To film który zabierze Cię na plac zabaw dla odważnych, którzy szukając nowych ścieżek wędrują przez obsypane śniegiem szczyty Europy, szkockie doliny rozkwitające zielenią, alaskańskie, skaliste plaże i marokańską Saharę.
Filmowany na czterech kontynentach z legendami wyścigu Tour Divine jako głównymi bohaterami zabierze Cię w świat przygody tak intensywnej, że po projekcji nie pozostanie nic innego jak wsiąść na rower i odkryć świat za zakrętem.
Trans
reż. Alfred Sosgórnik, Anna Wołczyńska, Polska 2011, 40 min.
Trans to zapis niezwykłej podróży w poszukiwaniu duchowości wschodu. Od Gangesu do himalajskich szczytów. To podróż osobista odbyta z tęsknoty za nieśmiertelnością, ”nie po to by wiedzieć lecz po to by nie wiedzieć”.
W tej podróży wyruszamy do świętych miast hinduizmu, sanktuarium Sikhów i codzienności tybetańskiego buddyzmu. Ten film ogląda się jednym haustem nie mając pewności czy to co właśnie zobaczyliśmy było realne.
Comments