W ramach bloku ShortDoc 3. Festiwalu Filmów Świata Trzy Żywioły (23-25 listopada 2012, Wrocław) pokażemy blisko 2 godziny najciekawszych, krótkich dokumentów. O podróżach, przygodzie i cywilizacji. Przedstawiamy zapowiedzi pierwszych krótkich filmów, lista zostanie poszerzona.
Na skróty:
Na jednym oddechu – historia Williama Trubridge’a
reż. Nicolas Rossier, USA 2012, 12 min.
William Trubridge – 15-krotny mistrz świata we freediving’u. Posiada obecnie rekord świata w dyscyplinach Free Immersion oraz Constant Weight Without Fins. W dniu 18 stycznia 2011r. Trubridge wygrał nagrodę WAFA (World’s Absolute Freediver Award) odbierając tytuł „najlepszego freedivera świata”.
Reżyser Nicolas Rossier spędził z Trubridge’em kilka dni na Bahamach, a wynikiem tego spotkania jest 12 minutowy portret przedstawiający unikalną przepustkę do magicznego świata Trubridge’a.
W poszukiwaniu zaginionego morza
reż. Bartek Sabela, Polska 2011, 4 min.
Materiał z podróży autora do Uzbekistanu. Okolice Morza Aralskiego od wieków były zieloną wyspą pustynnej Azji Środkowej. Rosło tam 90 procent lasów regionu, żyło ponad 170 gatunków zwierząt. W latach 50. władze ZSRR podjęły decyzję o rozbudowie systemów irygacyjnych na pustyniach Karakum i Kyzyłkum, by powiększyć tereny pod uprawę bawełny. W ciągu 40 lat Uzbekistan staje się największym producentem bawełny na świecie a powierzchnia Morza Aralskiego zmniejsza się o 90%.
Wall street
reż. Krystian Bielatowicz, Polska 2011, 3 min.
W XVI wieku holenderscy osadnicy na Manhattanie wnieśli mur, który miał chronić ich od ataków Indian, piratów i innych niebezpieczeństw. Prowadzącą wzdłuż muru ścieżkę nazwano Wall Street. W 1792 r. za pieniądze dwudziestu fundatorów na tej ulicy powstała nowojorska giełda. Dziś nazwa Wall Street jest określeniem wszystkich rynków finansowych w USA.
ahh, Guca!
reż. Piotr Izbrecht, Polska 2012, 16 min.
Film opowiada o najsłynniejszym i jedynym w Europie festiwalu a zarazem konkursie gry na trąbce. Odbywa się on w Serbii w miejscowości Guca. Film przedstawia pozafestiwalowe życie Górali, Cyganów i muzyków z Europy, którzy biorą udział w tym festiwalu. Impreza odbywa się w samym sercu gór, na terenie Morawicy. Życie podczas festiwalu to wyjątkowe wydarzenie, na którym każdy kto lubi przygodę, muzykę oraz ludzi powinien się znaleźć.
Eksperyment na Denali
reż. Jimmy Chin, USA 2012, 15 min.
Portrety Sage’a Cattabriga-Alosa, freeridera w narciarstwie oraz Lucas’a Debari, mistrza snowboardu.
Obserwujemy próbę ich wspinaczki, zjazdu na nartach i snowboardzie ze szczytu Denali. Sage i Lucas otrzymali wcześniej pomocną dłoń oraz instrukcje od doświadczonych wspinaczy i alpinistów narciarskich z ekipy the North Face Athlete Team, m.in. od Hilaree O’Neill, Conrad Anker, Ingrid Backstrom, Jim Zellers, Emilio Previtali i Giulia Monego. Zobaczymy najtrudniejszą wyprawę ich życia.
Nomada
reż. Skip Armstrong, USA 2012, 7,5 min.
Dlaczego wędruje? Czego szuka? Podróżuje pieszo, na nartach i kajakiem… to nasz bohater Erik – jest Nomadem. Portret Erik’a Boomer’a – podróżnika roku National Geographic, eksplorującego skrajne arktyczną północ, morza, pustynie Baja i wodospad Northwest.
Matka
reż. Skip Armstrong, USA 2012, 6 min.
Czy nasze matki mają jeszcze marzenia, nadzieje i podróże do zrealizowania? Oto portret jednej z nich. 67-letnia Melody, eksplorując wspaniałe wody i kaniony na pustyni Utah, rozmyśla nad swoim życiem, pragnieniami, upadkami i marzeniami.
Afganistan – dotknięty w przelocie
reż. Lukas and Salome Augustin, Niemcy, 2011, 5,5 min.
Każdy z nas ma swoje wyobrażenie o Afganistanie, kojarzącego się najczęściej ze zdjęciami obcych sił zbrojnych, wybuchów i terroru. W tym filmie autorzy zdołali uchwycić portrety ludzi i ich życie codzienne w Kabulu i Mazar-e Sharif. Autor filmu spędził w Kabulu dwa lata (2006-2008) pracując dla organizacji humanitarnej. W marcu tego roku wrócił ze swoją narzeczoną, aby pokazać jego ukochane miejsce i jednocześnie aby uchwycić w kamerze piękno tego kraju.
Ciemność w Tatrach
realizacja: Bartek Solik, Tatrzański Park Narodowy, Polska 2012, 6 min.
Dlaczego Tatry potrzebują ciemności? Coraz trudniej bowiem odnaleźć w górach zupełny mrok. Łuna znad miasta dociera daleko w głąb parku narodowego a sztuczne światło przeszkadza nocnym drapieżnikom. Fotocast przedstawia m.in. jedną z ostatnich góralek, która żyje bez elektryczności oraz Jaskinę Wodną pod Pisaną.
Kumoterki – góralskie wyścigi
realizacja: Bartek Solik, Polska 2012, 7.5 min.
Ferie zimowe na Podhalu to czas Parad Gazdowskich i wyścigów kumoterek – tradycji przekazywanej z pokolenia na pokolenie. Co roku w Bukowinie Tatrzańskiej widowisku przyglądają się tłumy turystów, ale też i górali przychodzących podziwiać swoich ulubionych zawodników. Ci z kolei, z duchem tradycji, z dumą promują swój region.
Brzegiem Kali Gandaki
realizacja: Bartek Solik, Polska 2012, 7 min.
Podróż brzegiem rzeki Kali Gandaki w Himalajach Nepalu. Wędrówka przez wsie w dystrykcie Mustang oraz lodowiec i bazę himalaistów pod Dhaulagiri, Beni, a także Pokharę.
Comments