Co roku na Żywiołach mają miejsce premiery książek podróżniczych. W tym roku aż trzy tytułu pojawią się na rynku wydawniczym, ogłoszone na krakowskiej edycji festiwalu.
Pojechane Podróże 2 – praca zbiorowa
Druga część serii „Pojechane Podróże” już jest! Książka będzie miała swoją premierę na 10. Festiwalu Podróżników Trzy Żywioły w Krakowie (18-22 marca i 5-7 kwietnia 2013). Egzemplarze można będzie kupić w czasie Festiwalu i zamawiać online już teraz.
W ciągu 10-ciu lat na Festiwalu gościli niemal wszyscy polscy, znamienici podróżnicy. Bardzo trudno było wybrać jubileuszową dziesiątkę autorów. Zdecydowaliśmy się na reportaże, które sięgają nieco w przeszłości, niekiedy opisują historie, które miały miejsce już jakiś czas temu i zmieniły oblicze wielu rejonów świata. Ktoś powie, że podobnych historii w kraju nad Wisłą jest do opowiedzenia znacznie więcej! To dobrze, bardzo nas to cieszy, ponieważ chcemy w przyszłości kontynuować ten żywiołowy cykl książkowy. Zobacz co jest w środku, kliknij
Zamów książkę już teraz! Cena 29 zł + koszt wysyłki. Kliknij tutaj aby zamówić online.
Lady Australia – Marek Tomalik
Majestatyczne piękno australijskiej ziemi, tej najbardziej pociągającej, nieoczywistej i niedostępnej, woła i przywabia niespokojne duchy. Jednym z nich jest Marek Tomalik, autor zjawiskowej opowieści o najmniejszym kontynencie świata. Australia widziana jego oczami to ziemia wielkich kontrastów i możliwości, wciągająca i rzucająca wyzwania, kusząca niby syrena i wymagająca całkowitego oddania.
Autor zakochany w swej Lady od lat, postanowił miłość do niej przelać na karty papieru. Powstała publikacja wyjątkowa, o intrygującym tytule – „Lady Australia”. Tekst książki na pozór utkany ze skrawków luźnych skojarzeń, układa się w spójny obraz podróży przez krainę fascynującą i fantasmagoryczną. „Kluczem do drzwi percepcji jest William Blake, a każdy z rozdziałów opowieści ma swojego ducha muzycznego” – mówi Marek Tomalik – „Duchami muzycznymi, prowadzącymi przez kolejne rozdziały fotoplastykonu są m.in.: Jacek Kaczmarski, Keith Jarrett, Erik Satie.”
Marek Niedźwiecki z radiowej Trójki napisał o „Lady Australii”: „To jest książka dla tych, którzy tam byli, czyli dla mnie. Widzę miejsca, które odwiedziłem. Ja tam byłem, ja to widziałem. Mogę porównywać. To jest książka dla tych, którzy marzą o podróży do Australii. Ułatwi im wiele decyzji. Marek ma łatwość pisania. Lekkie pióro. Jest szczęściarzem, bo widział więcej… Zazdroszczę mu i gratuluję. A Czytelnikom interesującym się Australią polecam. Czytać i oglądać koniecznie”
Publikacja „Lady Australia” ukaże się w kwietniu nakładem Wydawnictwa Bezdroża, jej premiera odbędzie się na Festiwalu Trzy Żywioły 5-7 kwietnia 2013 w Krakowie. Strona internetowa książki – tutaj.
Może morze wróci – Bartek Sabela
Istnieje wciąż na wszystkich mapach. Możemy je znaleźć w atlasach i na globusach. W rzeczywistości jednak już go nie ma, umarło. W ciągu 40 lat Jezioro Aralskie, zwane przez miejscową ludność Morzem, niegdyś czwarte największe jezioro świata, zostało zamienione w jałową, bezkresną pustynię. Bezpowrotnie zniszczono dziesiątki gatunków zwierząt, tysiące hektarów lasów i życie kilkudziesięciu tysięcy ludzi. A stało się to w imię rozumianego w sowiecki sposób postępu, napędzanego materialistyczną wizją ‘wszechmogącego’ człowieka.
W kwietniu nakładem Wydawnictwa Bezdroża ukaże się publikacja „Może morze wróci” autorstwa Bartka Sabeli. Jej premiera odbędzie się na Festiwalu Trzy Żywioły w Krakowie – 7 kwietnia. Książka ta to opowieść o jednej z największych zbrodni dokonanych przez człowieka – o ludzkiej arogancji, niszczycielskiej sile naszych pomysłów. To opowieść fascynująca, ale przede wszystkim przerażająca. Autor, wędrując po Uzbekistanie, odkrywa przed nami owianą tajemnicą dramatyczną historię zanikającego morza i ludzi, którzy od wieków byli z nim związani. Zabiera czytelnika w poruszającą i wstrząsającą podróż do wyschniętego, spękanego dna morza, i każe zastanowić się nad tym, dokąd zmierzamy w swojej nieomylności i braku pokory.
Autor podczas podróży zbierał materiał filmowy, z którego powstał krótki dokument. Film pt. W poszukiwaniu zaginionego morza zdobył pierwszą nagrodę w konkursie Żywioły OFF na Festiwalu Trzy Żywioły w Krakowie w 2012 r. oraz nagrodę publiczności w kategorii ShotDoc na Festiwalu Filmów Trzy Żywioły we Wrocławiu.
Bartek Sabela – lat 30, Łodzianin. Architekt, projektant wnętrz oraz rzeczy wszelkich. Z zamiłowania wspinacz, miłośnik muzyki, zwłaszcza tej granej na żywo. W wolnych chwilach jeździ na rowerze, chodzi na slacku, rysuje, maluje, a czasami nawet gra na pianinie. Wielbiciel kuchni orientalnej, lubi także sam gotować, zwłaszcza curry. Jesienią 2011 odbył podróż po Uzbekistanie, której celem było dotarcie do brzegów wysychającego Morza Aralskiego. Ma zamiar tam wrócić by zrealizować pełnometrażowy dokument o mieszkańcach Karakalpakstanu i o tym jak zaadaptowali się oni do nowej tragicznej rzeczywistości.
Strona internetowa książki – tutaj.
Comments