W ramach 10. Festiwalu Podróżników Trzy Żywioły w Bolkowie (30 sierpnia – 1 września 2013) odbywa się 4. Festiwal Filmów Świata Trzy Żywioły, w czasie którego zobaczycie świetne dokumenty, prezentowane w trzech kategoriach: Podróże, Przygoda, Cywilizacja. Wszystkie filmy pokazujemy w polskiej wersji językowej (napisy)
Na skróty:
- Bilety – zakup online
- Gdzie spać, gdzie jeść, jak dotrzeć
- Opisy pokazów Programu Głównego
- Opisy filmów Programu Głównego
- Opisy pokazów konkursu Żywioły OFF
- Opisy warsztatów Akademii Podróżowania Trzy Żywioły
Ścigając arktyczny lód (Chasing Ice)
reż. Jeff Orlowski, USA 2012, 75 min.
Najlepsze zdjęcia tegorocznego festiwalu w Sundance. Zjawiskowa i monumentalna podróż w poszukiwaniu lodu na planecie Ziemia.
James Balog uznany fotograf, niczym detektyw, rusza po dowody zbrodni ludzkości na planecie Ziemi. Jego zdaniem nie ma już czasu na zbieranie poszlak, gromadzenie danych liczbowych, które większości z nas niewiele mówią. Balog chce być naocznym świadkiem. Wraz ze swoją ekipą z projektu Extreme IceSurvey (w wolnym tłum. „ekstremalne badania lodowców”) rozstawia więc na Islandii, Grenlandii i Alasce ponad 20 aparatów fotograficznych, które przez trzy lata mają rejestrować zmiany, jakie zajdą w tamtejszej przyrodzie.
Grafy, diagramy i inne wizualne pomoce nałożone w filmie na zdjęcia wykonane przez aparaty EIS pokazują jak na dłoni różnice w wielkości tamtejszych lodowców w 2007 roku i dziś. Wnioski są oczywiste, dokumentacja wizualna nie daje pola do dyskusji, czy globalne ocieplenie ma miejsce czy nie, czy jest bohaterem bajki ekologów, czy pierwszym krokiem do ekologicznej katastrofy.
Co ciekawe, w filmie Jeffa Orlowsky’ego (Balog jedynie tu występuje, nie jest reżyserem) znajdziecie też odpowiedź na pytanie, dlaczego tak trudno nam coś z tą wiedzą zrobić.Balog, który jest spiritus movens całego projektu tak naprawdę nie powinien już od dłuższego czasu w ogóle brać udział w takich ekspedycjach. Ma chore nogi, od lekarza dostał kategoryczny zakaz wspinania się. Przyzwyczajenie do aktywnego trybu życia, uzależnienie od działania jest jednak silniejsze. Mimo że działa na własną niekorzyść…. Dokładnie tak jak my, jeżdżąc autami tam, gdzie moglibyśmy dostać się na piechotę i robiąc wiele, wiele innych rzeczy, tragicznych w skutkach dla naszej przyszłości. /źródło: Stopklatka/
Dwoje na K2
reż. Dariusz Załuski, Polska 2012, 45 min.
Wyprawa na K2 na filarze północnym. Ralf Dujmovits i Gerlinde Kaltenbrunner wraz z 4 innych wspinaczy walczą z tą trudną górą. Gerlinde, Maxut i Wasilij osiągnęli już 13 z 14 ośmiotysięczników, K2 jest ostatnia. Ale dla Gerlinde i Ralfa ta wyprawa to nie tylko wspinaczka. Są zakochaną w sobie parą, a uczucie to dla nich otwarcie na nowy wymiary wspinaczki … Czy Gerlinde uda się wejść na K2? Czy Ralf wejdzie razem z nią? Czym jest miłość w obliczy śmiertelnego niebezpieczeństwa? To bez wątpienia jeden z lepszych filmów górskich jakie powstały. Bo góry są w nim pretekstem do myślenia o czymś zupełnie innym.
Wybrane nagrody:
- XVI VERTICAL FESTIVAL w Moskwie – Grand Prix (2013)
SALT
reż. Michael Angus, Murray Fredericks
To historia wielokrotnie nagradzanego i cenionego artysty fotografa, Murray’a Fredericks’a, zrealizowana na jego corocznej samotnej pielgrzymce do serca jeziora Eyre w odległym zakątku północnej Australii Południowej. To osobista podróż artysty, jego procesu twórczego a zarazem dokumentacja pięknego australijskiego krajobrazu.
Wybrane festiwale:
- 2009 International Documentary Association’s
- 2009 Plus Camerimage Festival – Grand Prix Award
- 2009 Melbourne International Film Festival – The Erwin Rado Award for Best Australian Short Film
ŚLADAMI MARCO POLO
reż. Denis Belliveau, USA 2008, 86 min.
Kronika podróży dwóch zwykłych kumpli – Denis’a Belliveau, wówczas jeszcze fotografa ślubnego i Francis’a O’Donnella, artysty i byłego Marine – którzy postanowili prześledzić historyczną trasę Marco Polo.
Dokument ten (początkowo wyświetlany jako serial) zrealizowany w formie dziennika podróży, przygód, historii wędrówek. Zawiera materiały archiwalne z często niebezpiecznych podróży, opisywanych i doświadczonych przez Marco Polo. Film wzbogacony nagrodzonymi fotografiami Belliveau, ze szczegółowym programem wzlotów i upadków głównych bohaterów, starających się dostrzec i poczuć to, co słynny niegdyś podróżnik.
Z WIZYTĄ U INNEGO
reż. Ilja Kok, Willem Timmers, Holandia/Etiopia 2011, 25 min.
Mursi to lud pasterski żyjący w południowej Etiopii – jednym z najbiedniejszych państw świata. Ich cechą charakterystyczną są szokujące z europejskiego punktu widzenia ozdoby twarzy. Kobietom w wieku 15 lat odcina się częściowo dolną wargę (robi to zawsze inna kobieta), następnie za pomocą kawałka drewna rozpycha się ranę tak, by zmieścił się w niej ozdobny talerz. Ta przykuwająca uwagę, niezwykle efektowna, biżuteria przyciąga od kilku lat rzesze turystów na tereny zamieszkane przez Mursi. Miasto Jinka – stolica regionu, przyjmuje ich kilkuset tygodniowo. Wzmożony ruch sprawia, że samoloty do kołowania wykorzystują czasem… ulice miasteczka. Najazd turystów to dla Mursi z jednej strony doskonała okazja do zarobku, a z drugiej zagłada ich unikalnej kultury. Każde ze zdjęć jest precyzyjnie wycenione – gdy w kadrze pojawi się na przykład dziecko, cena automatycznie wzrasta. Mursi – dumni i wyniośli pasterze – błyskawicznie przyswajają prawa podaży i popytu. Orientują się, że białym podobają się krzykliwe stroje, więc nakładają na ciała coraz więcej farby, układającej się w „egzotyczne” wzory. Na potrzeby turystów wymyślają nowe nakrycia głowy i rytualne stroje.
Wybrane festiwale:
– 2011 IDFA/International Documentary Film Festival Amsterdam
Z KANAPY NA KANAPĘ (ONE COUCH AT A TIME )
reż. Alexandra Liss, USA 2012, 85 min.
„One Couch At a Time”, to pełnometrażowy film dokumentalny reżyserki i weteranki couchsurfingu, Alexandry Liss, która zwiedziła blisko 20 krajów, w okresie 6 miesięcy. Opowie jakie korzyści przynoszą crowdfunding, mikro-pożyczki, co-working, wspólne podróżowanie oraz dary, jakie możemy wykorzystać tworząc „nową wspólną gospodarkę”. Każdy gospodarz i podróżnik zapewniają wyjątkowe doświadczenie, stając się obiektem kulturowej i gospodarczej wymiany. „CouchSurfing to nie do końca odkryta jeszcze odrębna planeta w Galaktyce wymiany”.
Wśród bohaterów filmu jest założyciel portalu CouchSurfing.com Casey Fenton. Twórcy odwiedzą również najsłynniejszy na świecie festiwal Burning Man.
Podróż za jeden uśmiech
reż. Mateusz Andrusiak, Polska 2010, 30 min. (Podróże)
Owoc trzyletniej podroży kompletnie bez pieniędzy. „Z Agnieszką Szymanek dojechaliśmy autostopem z Rybika na Gibraltar. Skąd pożeglowaliśmy na wyspy kanaryjskie ostatecznie dopływając do Dakaru. Po powrocie do kraju i uporaniu się w szybkim tempie z kłopotami zdrowotnymi udałem się z Paulina Coner na wyspy kanaryjskie aby kontynuować mój projekt. Bez większych problemów odnaleźliśmy jacht który przez wyspy zielonego przylądka dopłynął na Karaiby. Ostatnim etapem tej podroży był rejs z Guadalupy na Maltę.
„Famadihana – spotkanie życia i śmierci”
reż. Tomasza Rudomino, Polska 2010, 45 min. (Cywilizacja)
To jedno z ostatnich taboo na Madagaskarze. Wioska, w której ludzie wciąż spotykają się ze zmarłymi w odwiecznym rytuale przewijania kości zmarłych. Jest to obrządek wykonywany na Madaskarze zgodnie ze szczegółowym rytuałem i oficjalnymi procedurami urzędowymi.
Wybrane nagrody:
- „Turystycznej Sowy” na VII FilmAT – „Film, Art & Tourism Festival” w Warszawie.
Comments